pondělí 25. ledna 2016

Sladká chuť italského karnevalu a neodolatelné pusinky

Vánoce jsou šťastně za námi, odletěla i italská čarodějnice Befana, ale v Itálii tím svátky zdaleka nekončí. Ani jsme se nenadáli a už je tu období karnevalu, dnů plných veselí, zábavy a hodování.

Pro ty, kterým původ tohoto slova nic moc neříká v krátkosti objasním, že KARNEVAL, nebo-li česky MASOPUST trvá od 6. ledna až po Popeleční středu. Je to doba, kdy je třeba se dosyta najíst, protože pak následuje dlouhý čtyřicetidenní půst až do Velikonoc. Slovo pochází ze staré toskánštiny - carnovale, což v podstatě italsky znamená carne levare - „opuštění masa“. Jde o splnění církevního přikázání tím, že po Popeleční středě se nebude jíst maso. Můj švagr například, ale i mnoho dalších věřících Italů, drží v tomto čtyřicetidenním období každý pátek půst absolutní. To znamená, že nejí vůbec nic. 

Karneval má ale daleko hlubší kořeny. Byl odedávna spjat s různými slavnostmi a rituály. Ve starém Řecku a Římě se konaly tzv. bakchanálie k poctě boha vína a úrody Dionýsa (Bakcha).

My v současnosti ale vnímáme slovo karneval jen jako taneční a lidové zábavy v maskách, maškarní bály a průvody. Nejznámějším takovým karnevalem ve světě je samozřejmě karneval v Rio de Janeiro, ale i Itálie se může pochlubit krásnými karnevalovými průvody, především v Benátkách a také v toskánském Viareggiu.


Karneval ve Viareggiu se ale od všech ostatních liší tím, že průvod tvoří především oživlé alegorické vozy, které velmi vtipně představují satiru z politického a sociálního života, nejen v Itálii, ale i ve světě. Takže jsme tu mohli vidět například Dinosaura s hlavou Berlusconiho, nešťastnou loď Concordia s kapitánem Schettinem, hlavy států Evropské unie ve směšných pozicích a nechybí ani oba papežové Benedikt a František. Celému karnevalu ve Viareggiu ale kraluje jeho hlavní představitel, a tou je postava harlekýna jménem Burlamacco.

V pořadí druhým nejzajímavějším karnevalem v Toskánsku je dětský karneval ve městě Orentano, nedaleko Pisy. Je o něco menší a ne tolik výpravný jako jeho bratr z Viareggia, ale je zase doprovázen sladkou slavností jménem Festa del bigné. Bigné, nebo-li Profiteroles, jsou kuličky z odpalovaného těsta plněné krémem chantilly a polité čokoládou. A z těchto sladkých kuliček je vytvořen obrovský alegorický vůz, který představuje nějakou světoznámou památku. Třeba římské Koloseum, florentský palác Signorie nebo Notre Dame v Paříži. Na jednom z minulých karnevalů byl vytvořen chrám Duomo v Miláně. Byl 12 m dlouhý a 8 m vysoký. Spotřebovali na něj sto tisíc kuliček bigné a jednu tunu krému.


Po skončení průvodu je pak každý chrám rozebrán na kousky a pochutnávají si na něm účastníci karnevalu.

Nejen velká města, ale i malá městečka v celé Itálii zaplaví průvod masek, z nichž některé jsou velmi cenné a dobře střežené. Nejznámějšími italskými maskami jsou neapolská Pulcinella nebo benátský Pantalone či Mattacino a samozřejmě již zmíněný Burlamacco z Viareggia. Průvody se opakují každé nedělní odpoledne zhruba od konce ledna do druhé poloviny února a končí slavnostním večerním průvodem, který je zakončen ohňostrojem.

A protože už staří Římané chtěli chléb a hry, i dnešní Italové si rádi jakoukouliv zábavu spojují s něčím dobrým k zakousnutí. Karnevalových laskominek pro potěšení mlsných jazýčků je nepřeberné množství. Já vám dnes představím jednu z nich. 

Jmenuje se Fritelle di riso, což volně překládám jako smažené Rýžové pusinky. Je to silně návyková jednohubka, která se rozplyne na jazyku a zaktivuje všechny hormony štěstí.


Na Pusinky si nachystejte:

150g rýže, 1/2 litru mléka, skleničku vody, 2-4 lžíce hladké mouky dle potřeby, 2 vejce, rozinky namočené třeba v rumu nebo ve sladkém likéru, strouhaná kůra a šťáva z půlky citronu, prášek do pečiva v sáčku, špetka soli, 2 lžíce cukru, olej na smažení.

Přiveďte k varu mléko s vodou a špetkou soli, přidejte rýži (kupte kvalitní rýži na rizota a nepromývejte ji) a uvařte hodně do měkka. Nechte vychladnout. Poté rýži přendejte do větší misky, přidejte mouku, strouhanou kůru a šťávu z půlky citronu, 2 žloutky, rozinky a cukr. Vše dobře promíchejte a nechte směs na chvíli odpočinout. Vyšlehejte sníh ze zbylých bílků a lehce vmíchejte do rýže. Úplně nakonec rozpusťte prášek do pečiva v malém množství vlažné vody a vmíchejte dovnitř. 

Pomocí dvou lžiček utvořte malé pusinky a smažte v horkém oleji. Jakmile pusinky zezlátnou, vyjměte je na ubrousek a nechte vsáknout přebytečný olej. Na míse pak pusinky lehce posypte krupicovým cukrem.

Pokud nedáte jinak a mermomocí si chcete přivodit hyperglykemický šok, můžete pusinky naplnit vanilkovým krémem. Jsou šíleně kalorické, ale naprosto neodolatelné.

Krém: buď použijte nějaký kvalitní vanilkový puding nebo si krém udělejte sami doma dle klasického receptu - mléko, smetana, žloutky, cukr, vanilka, maizena nebo mouka.

Vychladlým krémem naplňte cukrářský sáček se zdobítkem ve formě delší trubičky a naplňte pusinky. 

Užívejte si veselí a dobrého jídla, než začně doba půstu. Popeleční středa letos připadá už na 10. února. 

Tak Carpe Diem a dobrou chuť.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, postřehy nebo jenom úsměv či pozdrav odkudkoliv. Pokud se vám blog líbí, sdílejte :-)