pondělí 7. března 2016

Kde tluče pravé srdce Pisy

Kam vyrazíme vychodit ten dnešní oběd? ptám se Itala po opulentním obědě u tchýně (ano, už zase). Počasí je sice na hraně, každou minutu může začít pršet, ale já mám potřebu vychodit ty zapečené těstoviny a bažanta na víně. 

Projdeme se v centru Pisy, oznamuje švagr a já si nazouvám trekkingovou obuv, protože vím, jaký je blázen. Procházka s ním znamená minimálně tři hodiny venku a deset kilometrů v nohou. Ital se ksichtí, protože on by nejraději zalezl pod peřinu, ale nedá se nic dělat. I on si dopřál sladký dezert a zblajznul aspoň pět rýžových pusinek s krémem. 

Sedáme do auta a vyrážíme na italské poměry poměrně rychle do 50km vzdálené Pisy. Čím víc se blížíme k pobřeží, tím víc se nebe rozjasňuje a počasí nám přeje. Pomatený švagr parkuje auto na tom nejvzdálenějším možném místě, a tak musíme překonat několik kilometrů než se vůbec přiblížíme k centru města. Projdeme kolem středověkých hradeb a za chvíli už nás obklopuje jiné století..

ilustrační foto
ilustrační foto
Nezbytná pausa caffé v baru vedle sochy slavného vojevůdce na Piazza Garibaldi a už jsme na mostě Ponte di Mezzo, který nás vede na proslavenou promenádu Corso Italia. 

Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus...... radujme se tedy, dokud jsme mladí, napadá mě okamžitě při překročení řeky Arno. První věc, kterou si tady uvědomíte je, že vás obklopují samí mladí lidé. Kam se podíváte, všude jsou studenti. 

Aby taky ne, vždyť Pisa je alma mater nejstarší univerzity v Evropě. Založena byla už v roce 1343 a matematiku zde vyučoval i Galileo Galiei. Současné univerzitní centrum je obrovské a studenti dnes tvoří více než polovinu obyvatel.

Když opustíte to turisticky profláklé místo na Campo dei Miracoli, kde všichni podpírají Šikmou věž, ve strachu, aby nespadla, a vydáte se směrem do centra, objevíte úplně neznámý svět. Křivolakými uličkami se dostanete do historického centra města, kde dosud stále dýchá kouzlo středověku. Tam tluče to pravé srdce Pisy. U Šikmé věže místní obyvatele ani studenty nepotkáte, ti se tomuto místu vyhýbají, ale už o kousek dál, na kouzelném náměstí Piazza dei Cavalieri se slavnou školou založenou Napoleonem Bonaparte, si každý večer užijete koncertní pódium pod širým nebem. Shlukují se tady mladí lidé s kytarami a bubny, zpívají, tančí a popíjejí víno a pivo.

ilustrační foto
Stejně tak nádherné je Corso Italia. Plné značkových obchodů i malých obchůdků, typických trattorií i stánků s rychlým občerstvením a velkým množstvím knihkupectví, antikvariátů a knižních i bleších trhů. Spojuje centrum města s nádražím, odkud nepřetržitě proudí množství studentů s batohy a kufry do svých kolejí či studentských privátů.

ilustrační foto
ilustrační foto
Už se stmívalo a my jsme zabloudili na malé náměstí s nenápadným kostelíkem. Švagr na něj ukázal a řekl, že uvnitř se nachází zajímavá hrobka s vyobrazením lebek a koster. Když jsme vstoupili dovnitř, začínala právě mše. Udivilo nás velké množství mladých lidí uvnitř a zůstali jsme omráčení nádherným zvukem varhanů a flétny, které doprovázel andělský zpěv.  Naskočila nám husí kůže a poslechli jsme si celou mši až do konce. Musím říct, že to byl nejkrásnější zážitek celého dne. Představte si, univerzitní kostel určený především pro studenty a na večerní nedělní mši byl úplně plný. Uvnitř studentský chór a moderní farář, který mluví jasně a srozumitelně. Pro mě naprosto nová a překvapivá skutečnost. 

Kostelík se jmenuje Chiesa Universitaria di San Frediano a ukázku chrámového chóru si můžete poslechnout třeba tady. https://www.youtube.com/watch?v=pZg38xp6yuo . V tom kostele s varhany to ale znělo ještě mnohem lépe. 

ilustrační foto
ilustrační foto
Jsem rozhodnutá se do Pisy znovu vydat a všechno to tady pořádně prozkoumat. Až se počasí ustálí a rozkvetou stromy, sednu si s foťákem a knížkou na některém malebném náměstí nebo na schody chrámu či na venkovní zahrádku u řeky, budu si číst, fotit, popíjet kávu či aperitiv a poslouchat tep života v Pise. 

Napadlo mě, že kdybych dnes byla ve studentském věku, chtěla bych studovat právě tady.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, postřehy nebo jenom úsměv či pozdrav odkudkoliv. Pokud se vám blog líbí, sdílejte :-)