neděle 26. července 2020

Toskánské plody horkého léta 🌞

Na našich kopcích, v zahradách i v okolí středověkých hradů začínají právě dozrávat indické fíky.

Indický kaktus nebo-li #opuncie na jaře krásně kvete a v létě se chlubí lahodnými plody. Jsou to ale potvory pichlavé a musíte na ně opatrně, nejlépe hned z rána a v ocelových rukavicích. Slupka s trny se musí opatrně oloupat a je dobré ji před loupáním namočit do studené vody, aby to šlo lépe. Plody jsou plné sladké dužiny a já je nejraději slupnu jen tak, bez nějakých úprav. Když jich máme ale hodně, to pak přijde na řadu marmeláda, která spolu s marmeládou z kumquatu báječně obohatí chuť našeho vánočního cukroví.
Pokaždé, když vidím tento krásný kaktus, vzpomenu si na HISTORKU, kterou zažili mí klienti, které jsem ubytovala v naší agrofarmě https://www.toskansko.eu/borgo-della-pieve/

Přijeli se 3 dětmi, které šli hned po příjezdu prozkoumat okolí. Zákoutí této usedlosti jsou plná krásných květin, citroníků, levandule, rozmarýnu a nechybí ani majestátná opuncie. Ten nejmenší z dětí si fík nejdříve jen prohlížel, ale pak usoudil, že by mohlo být zajímavé, kdyby si sáhl. V každém případě zvědavost byla silnější než opatrnost. Ale kdyby si jen sáhl, jenže on se oběma ručkama do fíkovníku opřel.
Rodiče pak měli o zábavu postaráno až do pozdního večera, když kloučkovi vyndávali z obou rukou bodlinku po bodlince. A kvílení a pláč se nesl údolím ještě dlouho.
Klučina byl v šoku i druhý den, kdy chodil s rukama před sebou a odmítal se koupat v bazénu a čehokoliv se dotknout. Marné byly domluvy rodičů. Co se ale nepodařilo jim, dokázali sourozenci. Dali malému koloběžku, prcek se chytil řídítek a bylo po traumatu🙃.

Takže pozor na ně, potvory pichlavé.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, postřehy nebo jenom úsměv či pozdrav odkudkoliv. Pokud se vám blog líbí, sdílejte :-)