pátek 14. srpna 2020

Na Itala s rozpálenou pánví

Shodneme se skoro ve všem, ale co se týče jídla, pořád spolu bojujeme. Můj muž je v jídle tak konzervativní a nepružný, že je to občas opravdu k zbláznění. 


Odmítá třeba akceptovat jakoukoliv změnu v italském pokrmu. Nesmí tam být nic víc a nic míň než co tam patří podle starých jihoitalských tradic. Naprostá jednoduchost surovin a nulová fantazie. Moje občasné hokuspokusy a snahy o alespoň malou změnu kvituje hlubokým povzdechem a opatrným dotazem, co jsem tam zase dala, co tam nepatří. Ignoruje i mé sdělení, že se jedná o recept ze severu Itálie a že jsem si to nevymyslela. Pokrčí nos a protočí panenky, abych pochopila, že sever Itálie nepovažuje za Itálii. Rozhodně ne na poli gastronomickém. 

Úplně mě šokuje, jak jemný má jazyk a jak přesně dokáže určit, co je v jídle navíc. Ale není vybíravý, to ne. Statečně sní vše, co mu uvařím, dokonce i českou kuchyni, u níž aspoň nemůže prudit, jelikož ji nezná. Neposoudí tedy, zda je to dobře nebo špatně. 

Další problém nastává, když někoho vidí jak jí a neprostřel si stůl. Jíst a mít na stole jen nějakou snídaňovou podložkou, to je barbarství. Nechápe, že když jí člověk sám, tak mu to bývá často šumafuk. Jak můžeš jíst bez ubrusu a ještě u toho číst knížku? Nevěřícně kroutí hlavou a diví se, jak se mohl tak špatně oženit. 

Už se párkrát stalo, že mě takhle nachytal. Ale nejhorší situace nastává, když bez ubrusu přistihne svou matku, za kterou se často večer zastavuje. To upadá vždy do kómatu a celý večer s ním pak není kloudná řeč. Nemyslitelné je též jíst v autě nebo při chůzi, dokonce i zmrzlina se musí jíst v sedě. 

Problém číslo tři už ale dosahuje obřích rozměrů, kdy je i má trpělivost u konce a mám chuť Itala přetáhnout rozpálenou pánví. Veškeré jídlo je dle nepsaného zákona totiž třeba konzumovat společně a v italských časech. Tj. oběd klidně kolem druhé odpoledne a večeři tím pádem až po osmé večer. 

Všechno snesu, ale tohle ne. Odmítám se ládovat v noci. Mám hlad v šest. Můj biorytmus je zkrátka nastaven jinak. 

Ty už jsi zase po večeři, že?, říká znechuceně, když mu v devět večer prostírám stůl. Občas se ale nad ním slituji a povečeřím s ním. To se pak rozsvítí jako vánoční stromeček. Já už méně, jelikož kolem šesté jsem prostě musela něco malého sníst, abych neumřela a druhá večeře v devět je prostě navíc. A protože už se dostávám do věku, kdy jdou kila těžko dolů, ale nahoru lezou bestie rychlostí světla, vybírám suroviny, po kterých druhý den ručička na váze nedosáhne Mount Everestu. Tedy jablko, ořechy nebo trochu salátu. V podstatě jde ale o to, abych Italovi dělala společnost a něco při tom žvýkala. 

Časem jsem pochopila, že pokud nechci Itala dohnat k infarktu či rozvodovému soudu, musím si pamatovat, že: 

  • Chcete-li se v Itálii najíst venku, musíte pořád hlídat čas. Fakt, že po druhé odpoledne se už málokde najíte, je k zbláznění. Ať jste kde jste, musíte to zkrátka stihnout do dvou, jinak máte smůlu a čeká vás maximálně nějaký McDonald nebo McKebab či další z řady nepoživatelných Meků. Pak musíte počkat zhruba do osmi do večera než vám někde v restauraci prostřou stůl, a to ještě tam budete první. Restaurace, které jsou otevřeny po celý den, najdete pouze v turistických centrech, jsou předražené a kvalita jídla v žádném případě neodpovídá pověsti výborné italské kuchyně.
  • Broskve, ananas i meloun se jí vidličkou a nožem ….. moje nervy ! Copak je v parném létě něco lepšího než zabořit celou pusu do melounu a nechat kapat šťávu po bradě?
  • Do tradičních italských receptů nikdy nevnášet prvky české fantazie.
  • Je třeba naučit se vařit správně těstoviny. A věřte mi, že to zpočátku nebylo vůbec jednoduché. Taky musím mít na paměti, že těstoviny na sladký způsob lije Ital za stálého míchání do toaletní mísy. 
  • Cappuccino po večeři? Zbláznili jste se? Pouze malé silné espresso, po kterém vám má vytrávit.
  • Obejít se bez spousty zbytečných domácích eletrospotřebičů a nedivit se, když Ital lije do varné konvice mléko (pokud možno jej nezabít a s láskou mu vysvětlit jako tříletému dítěti, že varná konvice slouží pouze pro ohřev vody). 
  • Smířit se s faktem, že nikdy nebudu umět vařit tak dobře jako moje italská tchýně. A vaří vážně skvěle. 
No ale to jsou v podstatě maličkosti. Odměnou nám je, že se spolu už 15 let prochechtáváme životem. 

A určitě nejsem sama, kdo je na tom podobně. Vzpomínám si, jak jsem padla smíchy, když jedna má známá, taky Češka žijící v Itálii, psala na FB obsah smsky, kterou ji poslal manžel na cestě z práce: MAM LAT JAK LEF (= mám hlad jako vlk). 

Kvůli těmto okamžikům přece stojí za to dělat kompromisy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, postřehy nebo jenom úsměv či pozdrav odkudkoliv. Pokud se vám blog líbí, sdílejte :-)